Międzynarodowy Dzień Teatru w MOKu

Data publikacji: 14.03.2023 r.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przedstawiamy Państwu ofertę jaką przygotował Miejski Ośrodek Kultury na tę okoliczność.

25 marca w sobotę o godz. 11:00 zapraszamy najmłodszych widzów (od 1,5 r.ż.) i ich rodziców do Domu Kultury "Mors" na przedstawienie pt. "Statek Noego"”. Wraz z aktorami rzeszowskiego Teatru "Maska" udamy się w rejs niezwykłym statkiem, na pokładzie którego podróżują wspólnie ludzie i zwierzęta. Przyprawiony sporą dozą spontaniczności, nastawiony na bliski kontakt z widzem spektakl do opowiedzenia historii Noego i jego niezwykłej podróży wykorzystuje włóczkowe lalki zwierząt.

O godz. 18:00 odbędą się premierowe pokazy podopiecznych MOK. Wieczorne spotkanie z teatrem małych form rozpocznie Alicja Wojnarowska monodramem "cudawianki" powstałym na bazie pieśni ludowych, których rodowodem, jak napisała Eliza Orzeszkowa, są: "serca tęskniące, myśli uciśnione, instynktowe rwania się ku lepszemu życiu". Prosto z serca młodej dziewczyny przeradzającej się w kobietę o pragnieniu bycia kochaną i sile miłości.
Następnie do tajemniczego świata pełnego leśmianowskich metafor, płomiennych uczuć zabierze nas duet utkane słowami, czyli Julia Sikora i Emilia Węgrzyn. Spektakl "rozkwitnienie" to opowieść utkana z wierszy Bolesława Leśmiana mówiąca o miłosnych zawirowaniach, uwikłanych tęsknotach w otoczeniu niezwyklej i tajemniczej natury pełnej fantastycznych obrazów i wizji.
Na koniec tego teatralnego wieczoru grupa T.Lab w spektaklu "poWOLNOŚĆ" wyśpiewa nam swe lęki i pragnienia metaforami współczesnej poezji. Będzie to intymne spotkanie przepełnione wielogłosem młodego pokolenia pragnącego wolności, zatrzymania się w gonitwie dnia codziennego, skupienia się na chwili, rzeczach małych, detalach, a przede wszystkim emocjach i odczuwaniu. Blisko siebie, blisko natury.

W niedzielę 26 marca w Domu Kultury "Śnieżka" dotkniemy ważkich tematów dotyczących  problemów współczesnej młodzieży i rodziny. Rozpoczniemy o godz. 18:00 spektaklem "dotkliwość" Teatru Fantazja poruszającym problem poczucia odrębności, wyobcowania, potrzeby przynależenia i bliskości.
Następnie w spektaklu "(nie)dorośli" Młodzieżowy Teatr Małych Form "ferment" opowie o tym czego się boją, co ich denerwuje, a co jest dla nich ważne. O codzienności, ich życiu, troskach i radości. Szczerze o dorastaniu.
Na koniec tego wieczoru w monodramie "wychowana" Wiktoria Skowron poruszy kwestie alkoholizmu w rodzinie oraz tego, jak często jesteśmy wychowywani do chowania się w cieniu, milczenia i trwania w marazmie.

W poniedziałek 27 marca o godz. 19:00 w Domu Kultury "Śnieżka" niezwykle pogodna i pełna humoru opowieść o walce po swoje. "Grubaska" to monodram, w którym główna bohaterka ze względu na swą posturę bywa dotkliwie upokarzana. Nigdy nie jest chwalona, natomiast krytykowana przy każdej okazji.

Serdecznie zapraszamy do świętowania Międzynarodowego Dnia Teatru z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

25 marca (sobota) – DK Mors

muzyka: Damian Neogenn – Lindner
reżyseria światła: Sebastian Nowicki
producent: Teatr Scena Poczekalnia z Łodzi